Albus Brumbál
Albus Percival Wulfric Brian Brumbál (anglicky: Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore) je literární postava z románů o Harrym Potterovi spisovatelky Joanne Rowlingové.
Je považován za nejmocnějšího kouzelníka 20. století. Narodil se v roce 1881. Již ve škole vynikal neobyčejnými magickými schopnostmi. Později v Bradavicích začal vyučovat přeměňování, a po odchodu Armanda Dippeta se stává ředitelem. Ve filmovém zpracování ho hráli Richard Harris a po Harrisově smrti od třetího dílu série Michael Gambon.
Jméno Albus znamená v latině bílý, slovo dumbledore je archaický výraz pro čmeláka (stejně tak dle tvrzení překladatele staročeské brumbál). I ostatní Brumbálova jména jsou symbolická, Percival je v legendě o svatém grálu statečný rytíř, který nakonec grál najde, Wulfric znamená "vládce nad vlky", Brian v irštině znamená "vznešený", rovněž jde o jméno hrdiny z irské mytologie.
Albus Brumbál byl nejstarším synem Kendry a Percivala Brumbálových. Měl mladšího bratra Aberforta a sestru Arianu. Během studia v Bradavicích byl velmi nadaným studentem, podle slov Griseldy Marchbanksové uměl s hůlkou neuvěřitelné věci. Po studiu se seznámil s dalším nadaným mladým kouzelníkem Gellertem Grindelwaldem, se kterým chtěli pomocí relikvií smrti získat nadvládu nad světem. Po smrti Albusovy matky se stal nejstarším členem rodiny a musel se starat o rodinu, což mu zhatilo plány na cesty. Jeho bratr Aberforth mu vyčítal jeho touhu po slávě a že se nestará o nemocnou sestru. Jednou se Albus, Aberforth a Grindelwald v sestřině přítomnosti pohádali, začali bojovat a jeden z nich zabil Arianu. Grindelwald utekl. Od té doby se Brumbál začal vyhýbat moci, protože se bál, že by ji mohl zneužít a vyčítal si Arianinu smrt.
V kouzelnickém světe se proslavil především porážkou Grindewalda v roce 1945. Souboji s ním se dlouhou dobu po zkušenostech z mládí vyhýbal, i když věděl, že k němu nakonec dojde. Souboj mezi Grindelwaldem a Brumbálem je označován za vůbec největší kouzelnický střet v historii. Proslavil se také spolu se svým přítelem Nicolasem Flamelem objevem dvanácti způsobů využití dračí krve, a alchymistickými pracemi. Byl mu udělen Merlinův řád první třídy, byl Nejvyšším divotvůrcem Starostolce a Nejhlavnějším hlavounem Mezinárodního sdružení kouzelníků. V temné době vlády černokněžníka lorda Voldemorta založil Fénixův řád, sdružující ty, kdo se Voldemortovi odhodlali postavit.
Po pádu lorda Voldemorta a vraždě Jamese a Lily Potterových svěřil jejich syna Harryho do péče rodině Lilyiny sestry Petunie kvůli rodinnému poutu, které mu dá největší ochranu, jakou může dostat (Harryho matka se pro něj obětovala). Věděl, že se u Dursleyových nebude mít nejlépe, ale ochranu před silami lorda Voldemorta potřeboval více.
O Harryho schopnostech se přesvědčil, když chlapec nastoupil do Bradavic a hned v prvním ročníku zabránil profesoru Quirellovi, aby pomohl získat Voldemortovi nové tělo. Vzestupu Voldemorta zabránil Harry znovu ve druhém ročníku, ale ten stejně znovu získal moc o dva roky později.
Brumbál tehdy znovu obnovil Fénixův řád a o rok později se s lordem Voldemortem utkal na půdě ministerstva kouzel. Brumbál a lord Voldemort byli nejmocnějšími kouzelníky světa, a tak nevyhrál ani jeden, ale Voldemort byl nucen uprchnout. Střet s Voldemortem však Brumbálem otřásl. Stále však nevěděl, jak mohl Voldemort přežít smrtící kletbu, a tak začal pátrat po Voldemortově minulosti, aby odkryl jeho tajemství. Po získání vzpomínek několika osob mu začínalo docházet o co Voldemort usiloval, a utvrdila ho v tom vzpomínka jeho přítele Horacia Křiklana, který Voldemortovi ještě v jeho školních letech řekl o viteálech (horcruxech), což jsou předměty nejtemnější magie, do kterých může čaroděj pomocí vraždy a zaklínadla ukrýt část své rozervané duše a zajistit si tak nesmrtelnost. Tehdy se Brumbál dovtípil, že Voldemort nebyl kletbou Avada kedavra zabit proto, že si vytvořil viteál, a později vyšlo najevo, že jich vytvořil dokonce šest, svou duši tedy rozerval na sedm částí. Brumbálovi došlo, že jeden viteál už byl zničen Harry Potterem, totiž Voldemortův deník, díky němuž byla otevřena ve druhém roce Harryho studií Tajemná komnata.
Albusovi se podařilo díky vzpomínkám lidí najít i druhý viteál, prsten Rojvola Gaunta, Voldemortova děda, kterému ho Raddle ukradl. Při jeho objevení ale Brumbál zjistil, že je zaklet strašnou kletbou, a pro svou pomalou reakci jí byl zasažen. Severus Snape sice kletbu poté uvěznil do Brumbálovi ruky, ale Brumbálovi už zůstala navždy odumřelá. Poté začal usilovně pátrat po zbývajících čtyřech viteálech, aby je zničil. Celé toto tajemství odkryl Harrymu, aby mohl s pátráním pokračovat po jeho smrti. Když Brumbál zjistil, že další viteál se pravděpodobně skrývá v jeskyni, kde kdysi Voldemort jako chlapec byl, vydal se tam s Harrym. Skrýš viteálu skutečně našli uprostřed temného jezera, ale Brumbál kvůli získání viteálu vypil neznámý lektvar, který ho připravil téměř o všechnu sílu. Díky Harrymu se jim však podařilo přemístit se zpět do Bradavic, nad kterými však viděli Znamení zla, a tak se do hradu ihned vydali. Zjistili, že škola byla napadena Smrtijedy: na astronomické věži byl Albus Brumbál odzbrojen Draco Malfoyem a poté zabit kletbou Avada kedavra vyslanou Severusem Snapem. Jako první ředitel Bradavic v historii byl pohřben na půdě školy, v bílé hrobce u jezera.
V posledním dílu vyšlo najevo, že Brumbál byl smrtelně raněný a svoji vraždu si od Snapea vyžádal, aby zachránil Draca Malfoye a posílil šance Harryho Pottera na vítězství nad Voldemortem.